Warning: Duplicate entry '0' for key 'PRIMARY' query: INSERT INTO watchdog (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (0, 'php', '%message in %file on line %line.', 'a:4:{s:6:\"%error\";s:14:\"strict warning\";s:8:\"%message\";s:62:\"Non-static method view::load() should not be called statically\";s:5:\"%file\";s:67:\"/home/marmarakampusorg/marmarakampus.org/modules/views/views.module\";s:5:\"%line\";i:879;}', 3, '', 'http://www.marmarakampus.org/forum/tekstil-egitim-bolumu', '', '54.90.109.107', 1455209779) in /home/marmarakampusorg/marmarakampus.org/includes/database.mysql.inc on line 128

Warning: Duplicate entry '0' for key 'PRIMARY' query: INSERT INTO watchdog (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (0, 'php', '%message in %file on line %line.', 'a:4:{s:6:\"%error\";s:14:\"strict warning\";s:8:\"%message\";s:134:\"Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state)\";s:5:\"%file\";s:88:\"/home/marmarakampusorg/marmarakampus.org/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc\";s:5:\"%line\";i:589;}', 3, '', 'http://www.marmarakampus.org/forum/tekstil-egitim-bolumu', '', '54.90.109.107', 1455209779) in /home/marmarakampusorg/marmarakampus.org/includes/database.mysql.inc on line 128

Warning: Duplicate entry '0' for key 'PRIMARY' query: INSERT INTO watchdog (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (0, 'php', '%message in %file on line %line.', 'a:4:{s:6:\"%error\";s:14:\"strict warning\";s:8:\"%message\";s:130:\"Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state)\";s:5:\"%file\";s:88:\"/home/marmarakampusorg/marmarakampus.org/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc\";s:5:\"%line\";i:589;}', 3, '', 'http://www.marmarakampus.org/forum/tekstil-egitim-bolumu', '', '54.90.109.107', 1455209779) in /home/marmarakampusorg/marmarakampus.org/includes/database.mysql.inc on line 128

Warning: Duplicate entry '0' for key 'PRIMARY' query: INSERT INTO watchdog (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (0, 'php', '%message in %file on line %line.', 'a:4:{s:6:\"%error\";s:14:\"strict warning\";s:8:\"%message\";s:151:\"Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state)\";s:5:\"%file\";s:110:\"/home/marmarakampusorg/marmarakampus.org/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc\";s:5:\"%line\";i:303;}', 3, '', 'http://www.marmarakampus.org/forum/tekstil-egitim-bolumu', '', '54.90.109.107', 1455209779) in /home/marmarakampusorg/marmarakampus.org/includes/database.mysql.inc on line 128

Warning: Duplicate entry '0' for key 'PRIMARY' query: INSERT INTO watchdog (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (0, 'php', '%message in %file on line %line.', 'a:4:{s:6:\"%error\";s:14:\"strict warning\";s:8:\"%message\";s:170:\"Declaration of views_handler_filter_term_node_tid_depth::operator_options() should be compatible with views_handler_filter_in_operator::operator_options($which = \'title\')\";s:5:\"%file\";s:116:\"/home/marmarakampusorg/marmarakampus.org/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid_depth.inc\";s:5:\"%line\";i:90;}', 3, '', 'http://www.marmarakampus.org/forum/tekstil-egitim-bolumu', '', '54.90.109.107', 1455209779) in /home/marmarakampusorg/marmarakampus.org/includes/database.mysql.inc on line 128

Warning: Duplicate entry '0' for key 'PRIMARY' query: INSERT INTO watchdog (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (0, 'php', '%message in %file on line %line.', 'a:4:{s:6:\"%error\";s:14:\"strict warning\";s:8:\"%message\";s:130:\"Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state)\";s:5:\"%file\";s:83:\"/home/marmarakampusorg/marmarakampus.org/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc\";s:5:\"%line\";i:135;}', 3, '', 'http://www.marmarakampus.org/forum/tekstil-egitim-bolumu', '', '54.90.109.107', 1455209779) in /home/marmarakampusorg/marmarakampus.org/includes/database.mysql.inc on line 128

Warning: Duplicate entry '0' for key 'PRIMARY' query: INSERT INTO watchdog (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (0, 'php', '%message in %file on line %line.', 'a:4:{s:6:\"%error\";s:14:\"strict warning\";s:8:\"%message\";s:126:\"Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state)\";s:5:\"%file\";s:83:\"/home/marmarakampusorg/marmarakampus.org/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc\";s:5:\"%line\";i:135;}', 3, '', 'http://www.marmarakampus.org/forum/tekstil-egitim-bolumu', '', '54.90.109.107', 1455209779) in /home/marmarakampusorg/marmarakampus.org/includes/database.mysql.inc on line 128
TEKSTİL EĞİTİM BÖLÜMÜ | Marmara Üniversitesi Öğrenci Platformu

TEKSTİL EĞİTİM BÖLÜMÜ

(...PINAR...)
Tekstil Eğitimi Bölümü, Teknik Eğitim Fakültesi' ne bağlı olup, Göztepe Kampüsü' nde bulunmaktadır.
Teknik Eğitim Fakültesi' nin B Blok binası tamamen tekstil bölümüne aittir.
Bölümümüz çeşitli anabilim dallarından oluşuyor. Bunlar;
- Tekstil Teknolojisi Öğretmenliği, (I. ve II. eğitim)
- Tekstil Terbiye Öğretmenliği, (I. eğitim)
- Hazır giyim öğretmenliği. (I. eğitim)
Tekstil Teknoloji ve Tekstil Terbiye Öğretmenliği bölümleri ÖSS' de sayısal puan türüyle öğrenci alıyor.
Hazır giyim öğretmenliği ise sözel puan türüyle öğrenci alıyor.
Ayrıca Türkiye genelinde Hazır Giyim Öğretmenliği' nde en yüksek puanla öğrenci alan Marmara Üniversitesi' dir.
Genelde her yıl 40 öğrenci alınır. Gerçekten bu rakam çok az ama biraz gayret ve biraz inançla her şey halledilebiliyor arkadaşlar.
Lise son sınıftayken Marmara' da olmayı hayal bile edemiyordum. Malum.... Meslek liseleri.... Fakat sıkı bir çalışmayla ve her şeyden önce inanmakla başardım. Ben 357 puanla girdim fakat son yıllarda puanlar oldukça düştü.
Bölümümüzün bana göre tek kötü yanı, sözel puan türüyle öğrenci almalarına rağmen "yüksek" matematik, fizik, kimya gibi sayısal derslerin 1. sınıfta ağırlıklı olarak yer alması.
Diğer anabilim dalları sayısal puan türüyle öğrenci aldıkları için o arkadaşlarımız biz sözel öğrencileri kadar zorluk çekmiyorlar.
Mesela 3. sınıfa gelmeme rağmen bu sayısal derslerin bazılarını alttan alıyorum.
Derslere devam zorunluluğu hocalara göre değişiyor. Bazı hocalar yoklama bile almazken, bazıları devamsızlık durumuna bakarak vize ve finallerde ek puan verebiliyor.
Genel olarak bütün hocalarımız siz sivri ve aksi bir öğrenci olmadığınız sürece çok ılımlı ve anlayışlıdırlar. Hepsi alanında uzman ve bilgi paylaşımından kaçınmayan değerli kişilerdir.
1. sınıfın ikinci döneminde "Okul Deneyimi" adı altında bir öğretmenlik stajımız var. Bu stajda kendi seçtiğimiz 5 liseden birine okul bizi yolluyor ve yarım gün liselerde derslere giriyoruz. Fakat ders anlatımı yok, sadece dersleri gözlemleyip rapor tutuyoruz.
1. sınıfın yaz tatilinde 24 günlük bir işletme stajımız var. Bu staj da bize, iş hayatı hakkında ufak tüyolar vermesi açısından çok önemli. 24 gün boyunca gün gün rapor tutarak bunları dosya halinde ilgili hocalarımıza teslim ediyoruz ve not alıyoruz.
3. sınıfın ikinci döneminde ise okul yok. Sadece 50 iş günü işletme stajımız var. Bu staj da yaz stajından daha çok bilgi toplayabiliyoruz. Başlarda çok sıkıcı olsa da zaman geçtikçe bize bir şeyler kattığının farkını varabiliyoruz. Bu staj sonunda da yine rapor tutup dosyalayıp "mülakat sınavı" yapılarak not alıyoruz.
4. sınıfta da yine "Öğretmenlik Uygulaması" adı altında bir öğretmenlik stajımız daha var. Bu stajda bir öğretmen gibi konu anlatıyoruz.
Bölümüzde, yeni teknolojiye uygun bilgisayarlı kalıp yöntemleri de hem teorik hem uygulamalı olarak öğretilmektedir. Yine, bilgisayar uyumlu dokuma makineleriyle kumaş dokuma ve büyük bir laboratuarda liflere, dokumalara fiziksel ve kimyasal testler uygulama olanağımız da var.
Ayrıca fiziksel ve kimyasal testler laboratuarlarında değişik firmalarla anlaşma yapılarak ücret karşılığında çeşitli tesler de yapılıyor.
İş imkanlarına gelince, bildiğiniz gibi tekstil, çok geniş çalışma kolları olan bir sektör. Mezun olduktan sonra isterseniz öğretmenlik, isterseniz özel sektörü seçebilirsiniz. Tabi öğretmenlik için KPSS' den çok sıkı bir puan almanız gerekir. Örneğin geçen yıl Hazır Giyim Öğretmenliği' nden 76 puanla bir öğrencinin ataması yapıldı. Öğretmenlik şansımız çok düşük olsa da, tekstil son yıllarda da hızla gelişmekte olan ve çok dallı bir sektör olduğundan, iş bulma imkanımızın yüksek olduğunu düşünüyorum.
Bölümümüz ve hocalarımız hakkında ayrınlıtı bilgiyi http://www.tekstil.tekstilder.com/index.php adresinde bulabilirsiniz.
Ayrıca bölümüzün öğrenci platformu http://www.forum.tekstilder.com/ adresinde de öğrencilerle iletişime geçerek bölüm hakkında daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.
Kampüsümüzün güzelliğini anlatmama gerek yok sanırım.  
Birçok sosyal aktiviteye katılarak çok hoş vakitler geçirebilirsiniz.
Marmara Üniversitesi Tekstil Kulübü' ne üye olarak sektör hakkındaki gelişmeleri yakından takip edebilirsiniz.
Umarım size biraz da olsa yardımcı olabilmişimdir.
Hepinizi bekliyoruz....
Ama unutmayın, çok sıkı çalışmak ve İNANMAK lazım.....!